Towarzystwo Kultury Teatralnej Warmii i Mazur

  Teatrowisko to Festiwal Teatrów Amatorskich Warmii i Mazur na który przybywają zespoły z interesującymi przedstawieniami.

Festiwal organizowany jest od 2007 roku. Zapraszane są zespoły, które w przeglądach i konkursach zostały najwyżej ocenione, ale również takich, które zainteresowały, zwróciły na siebie uwagę. Najczęściej są to laureaci wojewódzkich konkursów: „O Laur Złotej Rybki” dla dzieci szkół podstawowych, „Bakcyl” dla młodzieży szkół ponadpodstawowych oraz „Płośnickiego konkursu teatralnego” dla dorosłych. Bądź też innych konkursów, na które jesteśmy zapraszani.

Teatrowisko nigdy nie było konkursem, jedynie podczas niektórych edycji odbywały się głosowania publiczności. Idea jest taka, ażeby zebrać na jednej scenie najbardziej interesujące spektakle roku, ażeby spektakle dłużej pożyły o to jedno przedstawienie, a także ażeby móc pokazać je szerszej publiczności.

Impreza zorganizowana przy wsparciu finansowym Samorządu Miasta Olsztyn w ramach projektu „Olsztyn miastem sztuki słowa”


Teatrowisko 2009

Trzeci Festiwal Teatrów Amatorskich za nami i trochę żal. Na sobotni wieczór, 21 listopada 2009 r. Towarzystwo Kultury Teatralnej zaprosiło najlepsze zespoły amatorskie z województwa. Na deskach sceny w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie zaprezentowało się pięć teatrów.

Pierwszy zespół, który zobaczyła olsztyńska widownia przyjechał z Ełku. Laureaci wojewódzkiego konkursu „O Laur Złotej Rybki” 2009 w Biskupcu wystawili „Onomatopeje i opowiadania Pana Juliana” wg. Juliana Tuwima, w reżyserii Ewy Kozłowskiej – białostockiej aktorki, reżyserki i nauczycielki. Była to uczta poezji dziecięcej. Dzieci Teatru Kamienica 21 ze Szkoły Artystycznej w Ełku bawiły się „Ptasim Radiem”, „Rzepką” i „Lokomotywą”. Publiczność też się bawiła. Lekkością, pomysłowością na interpretację, staranną dykcją. Taka pyszna uliczna gra w wyliczanki, albo w klasy. Wszystko na raz. Uwodzicielsko, lekko. W innej konwencji była sztuka przygotowana przez zespół teatralny Promyczek ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie. „Bajka o Stu Królach Lulach” wg Danuty Wawiłow w reżyserii Iwony d’Astetten, Beaty Misiewicz, Jolanty Okuniewskiej, Iwony Lemańskiej i Aliny Piotrowskiej to opowieść o wartościach, o przyjaźni i tolerancji. Klasyczna dramaturgia, stroje, muzyka. Oczywiście szczęśliwy finał gdzie zwycięża dobro.

Prawdziwym zaskoczeniem był Marcin Otrocki. Jego nazwisko jeszcze nie raz wybrzmi. Rzadko spotyka się taką naturalność. Prawdę. On nikogo nie grał, on na tych deskach opowiedział siebie. Wszyscy w każdym razie mu uwierzyli. Była to historia niedoszłego artysty, który pojawia się na scenie po raz trzeci w życiu, po dwóch zupełnie nieudanych próbach. Publiczność ten trzeci raz zaliczyła owacjami. Pan Marcin przyjechał ze Środowiskowego Domu Pomocy z Olecka, a monodram przez niego przedstawiany reżyserowała Marta Jeżewska.

Choć festiwal ma na celu zaprezentowanie najbardziej interesujących widowisk roku i nie jest organizowany w konwencji konkursu, to TKT postanowiło uruchomić nagrodę publiczności. W tym roku jest to udział w spektaklu teatralnym i wstąpienie do dyskusyjnego klubu teatru prowadzonego przez Barbarę Święcicką pedagoga teatru. Właśnie tę nagrodę otrzymał teatr Światło i Cień z Gimnazjum nr 13 w Olsztynie, który przedstawił „Śmiecie” wg Jonasza Kofty i Magdaleny Samozwaniec. Widowisko oczywiście reżyserował znany już w Polsce Krzysztof Legowicz. Na co dzień nauczyciel j. polskiego. Nagroda nikogo nie zaskoczyła. Z roku na rok doroślejszy reżyser ma tylko jedno marzenie: żeby wydłużyć gimnazjum. Dzieciaki za szybko uciekają. Z przecieków wiadomo, że to niczemu nie przeszkadza. Kolejna przygotowana sztuka „Roboki”, której premiera odbyła się w Mrągowie na ostatnim „Przeglądzie im. Kasi Kowal” podobno przerasta dotychczasowe, a „Śmiecie” zagrane były po raz ostatni już przez absolwentów gimnazjum –„…. jak te ludzie brudzo….”

            Po blisko czterogodzinnej uczcie scenicznej, na zakończenie Grupa Teatralna Pewni – Niepewni z Miejskiego Domu Kultury w Działdowie wystawiła sztukę „Co ja tu robię, czyli stan próżni” wg Zbigniewa Izdebskiego w reżyserii Marzanny Bieleckiej – Maćkowiak. Dojrzałe panie bawią się w teatr już od pięciu lat. W tym roku grupa po raz pierwszy wystąpiła na Przeglądzie Teatrów Amatorskich w Płośnicy i zajęła I miejsce. Publiczność olsztyńska wraz z paniami doskonale się bawiła, podziwiała swobodę i prawdziwość. Oczywiście nie zabrakło refleksji o absurdach otaczającej rzeczywistości, ale czy bez nich istniałby teatr?

            Nad całością imprezy czuwał Pan Andrzej Fabisiak Prezes TKT. Realizacja była możliwa dzięki wsparciu Samorządu Miasta Olsztyn, w ramach projektu „Olsztyn miastem sztuki słowa” oraz Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego, a także ciężkiej pracy miłośników teatru. 

Opr. Jolanta Pastuszenko

fot. Krzysztof. Legowicz
fot.Krzysztof Legowicz
fot.Krzysztof Legowicz


fot. Krzysztof Legowicz

Teatrowisko 2010

IV  Festiwal Teatrów Amatorskich Warmii i Mazur 2010

Mrągowska Scena Tańca Współczesnego

PODMUCHY, PORYWY…

koncepcja i choreografia Marta Szymborska

Zespół Teatralny Promyczek ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie

ALICJA W KRAINIE CZARÓW

wg Lewisa Carrolla

adaptacja  i reżyseria  Iwona d’Astten, Beata Misiewicz

Alicja Juszkiewicz – piosenka aktorska

SPACEROLOGIA

Teatr Światło i Cień z Gimnazjum nr 13 w Olsztynie

ROBOKI

wg  Edwarda Redlińskiego

reżyseria  Krzysztof Legowicz

20 listopada 2010, godz. 16.00

Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, ul. Parkowa 1

Wstęp wolny


Facebook Messenger
Loading...