Towarzystwo Kultury Teatralnej Warmii i Mazur

Festiwal Teatrów Amatorskich Warmii i Mazur TEATROWISKO – Olsztyn 2019

          To propozycja dla dzieci, rodziców, całych rodzin i tych, którzy lubią dobry teatr. Najlepsze spektakle w wykonaniu wspaniałych teatrów dziecięcych z naszego regionu zobaczymy  w XIII edycji  Festiwalu Teatrów Amatorskich Warmii i Mazur Teatrowisko  – 2019 w dniu 16 listopada 2019 roku o godz. 16,00 w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, ul. Parkowa 1, wstęp wolny. Organizator Towarzystwo Kultury Warmii i Mazur zaprosiło najlepsze zespoły teatralne  nagradzane na przeglądach i festiwalach wojewódzkich oraz ogólnopolskich. Prezentacja nie ma charakteru konkursowego, stanowi przegląd dorobku teatrów w obecnym sezonie artystycznym. Do udziału w tegorocznym Festiwalu Rada Artystyczna TKTWiM zaprosiła: Zespól Teatralny ze Szkoły Podstawowej nr 15 im. Wojciecha Kętrzyńskiego z Olsztyna ze spektaklem Sen Alicji na podstawie Alicji w krainie czarów Lewisa Carrolla w reżyserii Katarzyny Kropidłowskiej, Grupę Teatralną Trójeczka ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II z Ostródy ze spektaklem Tygrysek Pietrek Hanny Januszewskiej w reżyserii Heleny Orlińskiej, Zespół Teatralny Szklana kula ze Szkoły Podstawowej nr 33 im. Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF z Olsztyna ze spektaklem Kozucha kłamczucha Janiny Porazińskiej w reżyserii Jolanty Wójcik   i Małgorzaty Neugebauer.

    SEN ALICJI

na podstawie Alicji w krainie czarów Lewisa Carrolla    

Każdy z nas kiedyś po cichu, lub głośno marzył  o tym ” kim będzie gdy dorośnie, …wymyślał swoją rodzinę, pracę, talenty, zdolności…W  tym właśnie momencie żyją marzeniami nasze dzieci.

„Bywa ,

że najskrytsze marzenia , pragnienia , sny 

Każdy z nas ukrywa                                                                                    

jakby wstydząc się albo bojąc 

A marzenia tylko koją…

Trzeba , trzeba żyć, trzeba śnić

Trzeba marzyć i się nie bać ..

choć rozsądek Ci czasem szepce,

Że się boi i ze nie chce…

Ale wyobraźnia bez granic 

rozsadek ma za nic 

I chce dalej 

Nowych szaleństw

I stad MARZENIE”…Więc… 

Spektakl ” Sen Alicji „powstał w 2018 r. aby dać upust wyobraźni dziecięcej… Jest adaptacją       ” Alicji w krainie czarów ” Lewisa Carrolla . Zagrany wówczas przez uczniów klasy 3d, obecnie 5d SP nr 15 im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie. Każda z 25 osobowości klasowych dostała zadanie aktorskie w spektaklu muzycznym i  wcieliła się w jedną z postaci snu Alicji. 

Reżyseria , adaptacja , scenografia – Katarzyna Kropidłowska

opracowanie muzyczne – Adam Wąsik

opieka artystyczna – Ewa Żwirko, Anna Serwińska 

pomoc opiekuńcza – rodzice młodych aktorów

TYGRYSEK PIETREK

Hanna Januszewska     opracowanie : Alina Skiepko – Gielniewska          

Grupa teatralna „Trójeczka” działa w Szkole Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II w Ostródzie od 1999 r. (w tym roku świętuje 20. lecie istnienia). Założycielem i opiekunem grupy jest  Helena Orlińska. Zespół ma na swoim koncie Złote, Srebrne i Brązowe Laury w Wojewódzkim Konkursie Zespołów Teatralnym  „O Laur Złotej Rybki” w Biskupcu oraz wiele innych nagród      z konkursów i przeglądów teatralnych na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim, w tym prezentację  projektu teatralnego w Zamku Królewskim w Warszawie. Jednak  największym  sukcesem grupy teatralnej „Trójeczka” są  same dzieci, które  tworzą zespół. Dzieci, które chcą „bawić się w teatr”. Dzieci wyjątkowe, twórcze, wnoszące radość i chęć do wspólnego tworzenia i działania. Przedstawienie „Tygrys Pietrek” przygotowali: Dominika Bruździak,   Adrianna Roszkowska, Zofia  Drzazga, Amelia Bąk, Lena Ruczyńska, Patrycja Budka, Iga Kurdziel, Zofia Ząbczyńska, Aleksander Szulga, Aleksander Jurewicz, Wiktor Nowicki, Zofia Musiałowska, Oliwia Polewiak, Paulina Stechni  oraz Helena Orlińska, reżyserka i opiekunka grupy teatralnej „Trójeczka”.

KOZUCHA     KŁAMCZUCHA                                                                                                                        Janina Porazińska

Zespół teatralny klas I-III Szkoły Podstawowej nr 33 w Olsztynie „Szklana kula”  rozpoczął swoją działalność we wrześniu w roku szkolnym 2008/2009. Co roku przygotowuje nowy spektakl. Zespół założyły i prowadzą Jolanta Wójcik oraz Małgorzata Neugebauer – nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej. „Zabawa w teatr” z młodszymi, to często ciężka, rzemieślnicza, mrówcza praca w rezultacie dająca małym aktorom i ich instruktorom ogromną satysfakcję. Zespół, bierze udział w miejskich, rejonowych, wojewódzkich i ogólnopolskich konkursach teatralnych, odnosząc liczne sukcesy .  Ale nie  tylko  to się dla nas liczy. Ważne jest, że dla wielu uczestników naszych zajęć to swoisty rodzaj terapii, pokonywanie własnych barier. Pracujemy na emocjach, przekazujemy własne pasje i miłość do sztuki żywej, do słowa, muzyki, tańca. Wspierają nas w pracy Rodzice; współtworzą scenografię i stroje. Najczęściej  i najchętniej tworzymy małe musicale.

W poprzednim roku po raz pierwszy powstało przedstawienie oparte na pracy  z kukiełkami, wykonanymi we współpracy z Olsztyńskim Teatrem Lalek. Powstał lalkowy spektakl pt. „Kozucha kłamczucha” na podstawie tekstu Janiny Porazińskiej w reżyserii Jolanty Wójcik i Małgorzaty Neugebauer. To opowieść z morałem, przypominająca nam wszystkim,      że prawda i dobro zwyciężają.  W XIX Szkolnym Przeglądzie Małych Form Scenicznych, Olsztyn 2019 za to przedstawienie otrzymaliśmy I miejsce w kategorii klas I-III.

Obsada  aktorska w przedstawieniu „Kozucha kłamczucha”:

Kozucha: Nikola Słupecka

Zazulka: Amelia Lichy

Gospodyni: Agata  Bodnar

Jeż: Anna Piskorz/Maja Holender

Lis: Łucja Goździkowska

Wilk: Karolina Zadrożna

Niedźwiedź: Magdalena Siemierz

Pies: Wojciech Kusek

Kot: Maja Sobala

Kot: Alicja Frąckowiak        

Facebook Messenger
Loading...